W przypadku trwałego usuwania odcisków i modzeli metody domowe często zawodzą. Tylko wizyta w gabinecie podologicznym oraz odpowiednia pielęgnacja w domu przynosi wymierne efekty. Niezmiernie ważne jest rozróżnienie odcisku od brodawki przez podologa. Specjalista nie tylko usunie uciążliwy odcisk, czy modzel, ale również zastosuje odciążeni, aby zmiana nie powstała na nowo. Nigdy nie osiągniemy poprawnego efektu terapeutycznego jeżeli nie zabezpieczymy miejsc uciskanych po zabiegu.
Czym jest
odcisk?
Odcisk to zaburzenie procesu wzrostu komórek oraz rogowacenie głębszych warstw skóry, które przyczyniają się do narastania twardej masy keratynowej powstałej na skutek tarcia. Na powstanie odcisków wpływ ma wzrost ciśnienia tętniczego, złe ukrwienie tkanek, nieprawidłowo wyprofilowane obuwie oraz deformacje kostno-stawowe stóp. Odciski, w przeciwieństwie do modzeli posiadają rdzeń. Najczęściej występują na śródstopiu oraz pomiędzy palcami.
Co to takiego
modzele?
Modzele to warstwy masy rogowej, rozległe, powierzchowne zrogowacenie przypominające „korę drzewa”, twarde, bez rdzenia wewnątrz. Najczęściej występują na powierzchni przodostopia i są dobrze odgraniczone od zdrowego naskórka. W trakcie chodzenia dają nieprzyjemne uczucie pieczenia. Modzele mogą również występować na palcach.